Specjalistyczna Praktyka Lekarska Gabinet Urologiczny dr n.med. Marcin Janusz Chlabicz

Cystostomia

Przezskórne cewnikowanie pęcherza moczowego (cystostomia)

Przezskórne cewnikowanie pęcherza moczowego (czyli wytworzenie przetoki nadłonowej= cystostomii) polega na wprowadzeniu cewnika do pęcherza moczowego (z pominięciem cewki moczowej) poprzez małe nacięcie w powłokach brzusznych, nieco powyżej spojenia łonowego. Cystostomia może mieć charakter definitywny lub jest wytwarzana tylko na pewien czas.

Wskazania do przezskórnego cewnikowania pęcherza moczowego:

  • Przeszkoda podpęcherzowa uniemożliwiająca wprowadzenie cewnika przez cewkę moczową
  • Zatrzymanie moczu w przebiegu zwężenia cewki moczowej, kiedy założenie cewnika przez cewkę moczową jest niemożliwe
  • Przeciwwskazania do wprowadzenia cewnika – stan zapalny cewki, ostre zapalenie stercza
  • Wady zastawki cewki tylnej u małych chłopców
  • Urazy cewki moczowej
  • Pobranie próbki moczu u małych dzieci – zapobiega kontaminacji, urazom i zwężeniom cewki moczowej
  • Badania diagnostyczne – Uretrocystrografia
  • Cystostomia jest również bardzo dobrym rozwiązaniem odprowadzenia moczu u pacjentów z pęcherzem neurogennym – pacjenci po urazach rdzenia kręgowego lub dzieci z przepukliną oponowa – rdzeniową

Wykonanie nakłucia:

Nakłucie wykonuje się, jeżeli pęcherz moczowy jest wyczuwalny przez powłoki. Zabieg jest poprzedzony dokładnym odkażeniem skóry, obłożeniem pola operacyjnego jałowymi serwetami, oraz znieczuleniem skóry i tkanek w kierunku pęcherza przy użyciu roztworu lidokainy 0.5%-1%. Skórę nacina się w linii pośrodkowej ciała, 2-3 cm nad spojeniem łonowym. Następnie do pęcherza moczowego wkłuwa się igłę, celem potwierdzenia właściwego kierunku nakłucia (wypływ moczu przez igłę). Kolejnym krokiem jest wprowadzenie specjalnej igły (z zestawu do wykonania cystostomii), wewnątrz której znajduje się cewnik. Następnie igłę usuwa się z pęcherza moczowego (poprzez jej rozerwanie), a pozostawia w nim jedynie cewnik, który należy przyszyć do skóry.