Specjalistyczna Praktyka Lekarska Gabinet Urologiczny dr n.med. Marcin Janusz Chlabicz
Ultrasonografia

Ultrasonografia

Strona główna » Zakres usług » Ultrasonografia

Badanie ultrasonograficzne narządów układu moczowego oraz męskich narządów płciowych

Badanie USG nerek, pęcherza  moczowego i prostaty wraz z oceną zalegania moczu po mikcji jest  wykonywane w ramach wizyty urologicznej w zależności od potrzeb i  wskazań.
Ocena zalegania moczu po mikcji, która może być również wykonana  niezależnie od wizyty i na życzenie pacjenta jest bardzo ważnym badaniem  w przypadku chorób zmniejszających odpływ moczu z pęcherza (np. choroby  prostaty u mężczyzn, choroby pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn,  choroby neurologiczne i niektóre choroby i stany ogólne u obu płci, a w  szczególności cukrzyca oraz stan po urazach i operacjach miednicy).  Ocena zalegania moczu po mikcji u takich chorych może wykryć  nieprawidłową ilość zalegającego moczu w pęcherzu po jego oddaniu przez  pacjenta (po mikcji), która z kolei może być przyczyną zakażeń układu  moczowego, kamicy dolnych dróg moczowych, jak również uszkodzenia nerek.

Jak przygotować się do badania USG układu moczowego z oceną zalegania moczu po mikcji?

Zwykle na około dwie godziny przed badaniem należy powstrzymać się od  oddawania moczu tak, aby w momencie badania pęcherz moczowy był  wypełniony.
Jeżeli zwykle korzystają Państwo z toalety częściej lub  rzadziej niż wymieniony przedział czasu, to należy tak ustalić moment  ostatniego przed badaniem USG oddania moczu, aby w chwili badania USG  było odczuwalne normalne lub silne parcie na mocz.
Badanie USG układu moczowego składa się z dwóch części tj.: oceny  pęcherza moczowego przed mikcją i po mikcji, dlatego ważne jest, aby  odczuwali Państwo parcie na mocz, ponieważ badanie jest przerywane celem  oddania moczu i opróżnienia pęcherza moczowego – bez uczucia parcia na  mocz mikcja i ocena zalegania moczu w pęcherzu będzie utrudniona lub  niemożliwa.